ZMIANY W OPŁATACH RECYKLINGOWYCH OD STYCZNIA 2018

 

   W związku z planowanymi przez Ministerstwo Finansów zmianami, informujemy, że od stycznia 2018 roku, w życie wchodzi ustawa, regulująca nową opłatę recyklingową od toreb foliowych.
Opłacie podlegać będą cienkie torby z tworzyw sztucznych, których grubość nie przekracza 50 mikrometrów czyli najczęściej spotykane torby wydawane przy kasie.

Zmiany w przepisach wynikają z dyrektywy unijnej, której celem jest redukcja obrotu opakowaniami z tworzyw sztucznych. Wszystkie z krajów członkowskich mają obowiązek wprowadzić zmiany w życie do końca grudnia 2018. W Polsce regulacja ta wchodzi z rocznym przyspieszeniem.

"Od 2018 r. sklepy będą pobierały 20 gr od każdej plastikowej siatki. Środki z tej opłaty recyklingowej miały pomóc chronić środowisko(...) Ministerstwo Finansów nie ma jednak wątpliwości, że do opłaty recyklingowej trzeba będzie doliczać podatek od towarów i usług(...) Resort powołał się na art. 29a ust. 6 pkt 1 w zw. z ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podstawa opodatkowania z tytułu dostawy towaru obejmuje także podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty podatku) (...) Opłata powinna zatem zostać wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy toreb na zakupy z tworzywa sztucznego” – wyjaśniło MF w piśmie do redakcji."

Według nas, najprostszym rozwiązaniem będzie podniesienie cen torebek foliowych o wartość nowego podatku. Kolejne, bezpieczniejsze rozwiązanie to, założenie w programie Hipermarket nowej grupy towarowej lub kategorii "Opłata Recyklingowa", "Recycling", itp. oraz dodanie nowego towaru o nazwie "Opłata Recyclingowa", który następnie należy dodać jako tandem do sprzedawanych toreb foliowych.
Sprzedając w ten sposób opłatę recyclingową w łatwy sposób będzie można wyraportować wartość jej sprzedaży w Analizerze.

 

link do żródła: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1092914,oplata-recyklingowa-2018-ceny-workow-foliowych.html